SKU: LB3-6-ATC-1.75-K-V1-EKO
In Stock: Guaranteed 3 Business Day Delivery
90 Day Free & Easy Returns
Not completely satisfied? Return or exchange within 90 days for a refund
Best Price Guarantee
Shop with confindence - if you find it cheaper, we'll match the price
Product Information
SKU: LB3-6-ATC-1.75-K-V1-EKO
BRAND: SuperATV
Six Inches of Sunshine
What’s so great about a 6” LED Combination Spot/Flood Light Bar? You can squeeze one in just about anywhere. They’re small enough to fit on almost any bumper and bright enough to make a huge difference on your night ride. And with a variety of optional brackets available, you can fit our light bar in more places, and on more vehicles, then ever before.
Built for Off-Road
Upgrade Your Brackets
The included brackets are a versatile option, but if you want a perfect fit for your UTV’s cage, you need to upgrade to a 1.5”, 1.75”, 1.875” or 2” cage mounting bracket. The heavy-duty billet aluminum construction includes a rubber seal to ensure they won’t slide. For a snug hood or roof mount, use our low-profile mounting brackets.
LED Combination Spot / Flood Light Bar Features
  • Optional cage mounting brackets available
  • Includes (1) LED rocker switch (additional rocker switch options available)
  • Wiring harness Included
  • 12 LEDs per light
  • Spot lights illuminate the trail while floods illuminate your flanks
  • 36w total power consumption per light
  • 2.3 amp draw at 12V
  • 2880 lumens
  • Easy to install
  • Aluminum mounting brackets
  • Working temperature: -40 F - 140 F
  • IP67 water resistant rating (immersion up to 1m for up to 30 minutes)
Product Fitment
Questions & Answers
Reviews
Warranty Information
Everything Kawasaki Offroad offers a VIP experience for all customers
Experience The Everything Advantage
  • 100% Satisfaction Guarantee