SKU: LB3-12-ATC-1.75-K-EKO
In Stock: Guaranteed 4 Business Day Delivery
90 Day Free & Easy Returns
Not completely satisfied? Return or exchange within 90 days for a refund
Best Price Guarantee
Shop with confindence - if you find it cheaper, we'll match the price
Product Information
SKU: LB3-12-ATC-1.75-K-EKO
BRAND: SuperATV
Illuminate Your Ride
Make your night rides brighter with SuperATV’s 12” LED Combination Spot/Flood Light Bar. It gives you tons of lighting with a small footprint that you can fit almost anywhere. It fits on your bumper, roof, or cage to supplement your headlights and light up the dark.
Built for Off-Road
Upgrade Your Brackets
The included brackets are a versatile option, but if you want a perfect fit for your UTV’s cage, you need to upgrade to a 1.5”, 1.75”, 1.875” or 2” cage mounting bracket. The heavy-duty billet aluminum construction includes a rubber seal to ensure they won’t slide. For a snug hood or roof mount, use our low-profile mounting brackets.
Features
  • Optional cage and low-profile mounting brackets available
  • Includes (1) LED rocker switch (additional rocker switch options available)
  • Spot lights illuminate the trail while floods illuminate your flanks
  • Wiring harness included
  • 24 LEDs per light
  • 72w total power consumption per light
  • 4.4 amp draw at 12V
  • 5760 lumens
  • Easy to install
  • Aluminum mounting brackets
  • Working temperature: -40 F - 140 F
  • IP67 water resistant rating (immersion up to 1m for up to 30 minutes)
Product Fitment
Questions & Answers
Reviews
Warranty Information
Everything Kawasaki Offroad offers a VIP experience for all customers
Experience The Everything Advantage
  • 100% Satisfaction Guarantee