SKU: PM1000X1BD-EKO
In Stock
90 Day Free & Easy Returns
Not completely satisfied? Return or exchange within 90 days for a refund
Best Price Guarantee
Shop with confindence - if you find it cheaper, we'll match the price
Product Information
SKU: PM1000X1BD-EKO
BRAND: Rockford
Punch Marine 1000 Watt Class-bd Mono Amplifier Features:
  • High level input capable with Auto Turn-On circuit
  • Features C.L.E.A.N. Set-up
  • Optional remote Punch Level Control (PLC2) ready (w/ input clip indicator)
  • 12dB/octave Butterworth crossover
  • RCA pass-thru outputs
  • On-board Punch EQ with +18dB boost @ 45Hz
  • Muted turn on
  • Stealth top mounted control panel
  • Cast aluminum heatsink
  • Short circuit protection
  • Over current protection
  • Infrasonic filter
  • Marine grade two part epoxy coating on circuit boards
  • Marine grade stainless steel hardware
Specs:
  • Number of Channels - 1
  • Total Power (Sum of Rated Power) - 1000 Watts
  • Bridgeable - No
  • Frequency Response - 20Hz to 250Hz +/- 1.0dB
  • Input Sensitivity - 150 mV - 12 V
  • Circuit Topology Class - Class BD
  • Efficiency (average) - 86% @ 4-Ohm
  • Total Harmonic Distortion (THD+Noise) - 4-Ohm: <1.0%, 2-Ohm: <1.0%, 1-Ohm: <1.0%
  • Signal Input - Hi/Low level: 1 RCA pair
  • Signal Output - Hi/Low level: 1 RCA pair
  • Tone Controls - Punch EQ2 Bass: 0dB to +18dB @ 45Hz
  • Crossover Controls - Low-Pass (LP): 50-250Hz @ 12dB/octave Butterworth, Infrasonic Filter (IF): 28Hz @ 12dB/Octave Butterworth, All-Pass: No
  • Remote Controls - Optional Punch Level Control (PLC2) Ready
  • Power Wire Gauge - 4 AWG
  • Power Input Connector - Captive C-Clamp
  • Speaker Wire Gauge - 8 AWG to 18 AWG
  • Speaker Output Connector - Captive C-Clamp
  • Cooling - Convection
  • Heatsink
  • Operating Voltage - 9 - 16 VDC
  • Recommended Fuse (not included) - 140 A
  • Average Current Draw (13.8V Music) - 65 A
  • Max. Current Draw (13.8V Sinewave) - 130 A
  • Suggested Alternator - 100 A
Product Fitment
Questions & Answers
Reviews
Everything Kawasaki Offroad offers a VIP experience for all customers
Experience The Everything Advantage
  • 100% Satisfaction Guarantee