SKU: M2D4-12I-V1-EKO
In Stock
90 Day Free & Easy Returns
Not completely satisfied? Return or exchange within 90 days for a refund
Best Price Guarantee
Shop with confindence - if you find it cheaper, we'll match the price
Product Information
SKU: M2D4-12I-V1-EKO
BRAND: Rockford
The Rockford Fosgate M2 12" DVC 4-Ohm Optix Infinite Baffle Marine Subwoofer (White) deliver loud, clear, accurate bass, and light the way for your journey! M2 provides a customized look by using either the stainless-steel grille or the white "sport" grille inserts. The subwoofers connect with the Rockford Fosgate Color Optix Controller and RF Connect App, allowing you to customize your own color patterns. The Element Ready design and IP67 certification makes them truly purpose-built for marine or motorsport applications where protection from damaging UV rays and water spray is essential. This subwoofer is optimized for Infinite Baffle installations, where an enclosure is not required.
The M2 series of Element Ready subwoofers are designed to pair with the Rockford Fosgate Color Optix Controller and RF Connect App through its Deutsch and Amphenol connectors integrated into the basket. This combined with their IP67 certification make these speakers Element Ready and truly purpose built for marine applications. To compliment the plug and play connectivity and streamline installation, M2 subwoofers are equipped with a VersaSwitch to make changing impedance between 1 and 4 ohms as easy as flipping a switch. This subwoofer is optimized for Infinite Baffle installations, where an enclosure is not required. A mounting baffle is required to isolate any interaction between the front and rear wavelengths to prevent cancellation.
Baffle Marine Subwoofer Features:
  • Element Ready design protects lighting from exposure
  • Adjust color experience to suit your taste with Fosgate® Color Optix controller (optional)
  • Bright, wide-angle LEDs provide rich, reliable illumination
  • Integrated Deutsch/Amphenol connectors make wiring connections simple and error proof
  • VERSA impedance switch quickly allows series or parallel configuration without additional wiring
  • 100% UV Stable ASA plastic frame & grille design stands up to harsh marine environment
  • 2-piece grille allows for interchangeable stainless-steel or "sport" option
  • Optimized for infinite baffle applications when an enclosure is not an option
  • Injection molded mineral filled polypropylene cone body with UV inhibitors
  • Provides superb low and midrange frequency reproduction with smooth high frequency roll-off
  • VAST vertical attach surround technique increases effective radiating cone area up to 25%
  • Klippel Verified certification program delivers the best possible speakers
  • IPX6 Water Intrusion Rated
  • 2-Year Warranty
Specifications:
  • Size: 12"
  • Nominal Impedance (Ohms): 2-Ohm or 8-Ohm Switchable
  • Power Handling (Watts RMS): 400 Watts RMS, 1,600 Watts PEAK
  • Voice Coil Type: Dual Voice Coil
  • Voice Coil Diameter: 1.95" (49.53 mm)
  • Magnet Weight (oz): 61.09 oz. (1.7 Kg)
  • Frequency Response (Hz): 20 Hz - 750 Hz
  • Fs (Hz): 38
  • Re (Ohms): 3.3
  • Le (mH): 3.43
  • Sd (cm2): 539
Product Fitment
Questions & Answers
Reviews
Everything Kawasaki Offroad offers a VIP experience for all customers
Experience The Everything Advantage
  • 100% Satisfaction Guarantee