SKU: M2D2-10SB-EKO
In Stock
90 Day Free & Easy Returns
Not completely satisfied? Return or exchange within 90 days for a refund
Best Price Guarantee
Shop with confindence - if you find it cheaper, we'll match the price
Product Information
SKU: M2D2-10SB-EKO
BRAND: Rockford
The Rockford Fosgate M2 10" DVC 2-Ohm Optix Sealed Exclosure Marine Subwoofer (Black) that connects with our Rockford Fosgate Color Optix controller and RF Connect App, allowing you to customize your own color patterns. Connectivity is handled through integrated Deutsch/Amphenol connectors that make wiring simple and error proof. Wiring with the Versa Switch allows you to quickly configure the voice coil in series or parallel with flip of switch. This "S" model is optimized for small sealed enclosures where space is at a premium. Includes 2-piece grille with interchangeable colored plastic and stainless-steel insert.
The M2 series of Element Ready subwoofers are IP67 certified, making them truly purpose-built for marine and motorsport applications where protection from damaging UV rays and water spray is essential. They are designed to pair with the Rockford Fosgate Color Optix controller and RF Connect App through its Deutsch and Amphenol connectors integrated into the basket. To compliment the plug and play connectivity and streamline installation, M2 subwoofers are equipped with a Versa Switch to make changing impedance between 1 and 4 ohms as easy as flipping a switch. Matching the theme of your boat can be further customized by using the included color insert or stainless-steel grille for that sport look.
Subwoofer Features:
  • Integrated Deutsch/Amphenol connectors make wiring connections simple and error proof
  • VERSA impedance switch quickly allows series or parallel configuration without additional wiring
  • Optimized for small sealed enclosures when there is very little space for an enclosure
  • Element Ready design protects against outdoor exposure
  • IPX6 Marine Grade for prevention of water intrusion
  • Ultra-bright wide-angle RGB LEDs provide rich, reliable illumination
  • Deutsch connector front/rear silicone seal protects against water ingress
  • VAST vertical attach surround technique increases effective radiating cone area up to 25%
  • Injection molded mineral filled polypropylene cone body with UV inhibitors
  • 100% UV Stable ASA plastic frame & grille design stands up to harsh marine environment
  • Gold plated Marine grade brass terminals provide a corrosion resistant connection
  • 2-piece grille allows for interchangeable stainless-steel or "sport" option
  • Provides superb low and midrange frequency reproduction with smooth high frequency roll-off
  • Klippel Verified certification program delivers the best possible speakers
Specifications:
  • Size: 10"
  • Nominal Impedance (Ohms): 1-Ohm or 4-Ohm Switchable
  • Power Handling (Watts RMS): 400 Watts
  • Voice Coil Type: Dual Voice Coil
  • Voice Coil Diameter: 1.95" (49.53 mm)
  • Magnet Weight (oz): 32.9 oz. (0.9 Kg)
  • Fs (Hz): 28
  • Re (Ohms): 3.3
  • Le (mH): 3.43
  • Sd (cm2): 363
Product Fitment
Questions & Answers
Reviews
Everything Kawasaki Offroad offers a VIP experience for all customers
Experience The Everything Advantage
  • 100% Satisfaction Guarantee